Ako na detoxikáciu organizmu

Viete čo je detoxikácia organizmu? Znamená to v podstate očista tela – je to metóda využívaná už tisíce rokov. Cieľom detoxikácie organizmu je prečistenie tela, úľava od všetkých škodlivín, ktorými je zanesené. Prirodzená detoxikácia prebieha v tele stále. Toxíny sú vylučované prostredníctvom orgánov – pečene, obličiek a čriev. Pomocou prípravkov ale môžete detoxikácii pomôcť.

Príčiny nedostatočnej detoxikácie organizmu

Ľudí trápi nedostatočná detoxikácia v dnešnej dobe kvôli :

 • nedostatku pohybu na čerstvom vzduchu,
 • strave plnej neprirodzených chemikálií a škodlivých látok,
 • sedavému zamestnaniu,
 • častému stresu, nespavosti,
 • častej konzumácii alkoholu a cigariet.

Nájdite si vo svojom uponáhľanom živote čas na detoxikáciu, vaše telo to ocení. Vonkajšia podpora k prirodzenej detoxikácii je s ohľadom na súčasný životný štýl takmer nevyhnutná. Detoxikácia organizmu orgány očistí a opäť obnoví prirodzené detoxikačné procesy.

Prečo detoxikovať?

Úľava preťaženého organizmu – to je hlavný dôvod, prečo by ste sa mali do detoxikácie pustiť. Uľavte telu a doprajte jednotlivým orgánom detoxikáciu. Nielen že si detoxikácia poradí s toxínmi v tele, ale zároveň vás nabije novou energiou a vitalitou.

Príznaky zaneseného organizmu

 • zlé trávenie,
 • únava,
 • nepravidelné vyprazdňovanie,
 • pocity ťažkosti,
 • stres.

Ako detoxikovať?

Detoxikácia súvisí predovšetkým so zmenou životosprávy – obzvlášť potom zmenou stravy. Ako pri detoxe postupovať správne? Detox nerovná sa utrpenie. Rozhodne by ste nemali pri detoxe trpieť hladom alebo piť niečo, čo vám vyvoláva kŕče v žalúdku. Každý človek je individuálny a u detoxikácii tomu nie je inak.

Ako dlho detoxikácia prebieha

Organizmu stačí pár dní detoxikácie, aby sa cítil lepšie. Už po siedmich dňoch dochádza k odpočinutiu detoxikačných orgánov (pečene, čriev a obličiek) a k zvýšeniu ich výkonu.

Detoxikácia môže byť:

 • dlhodobá – zmena životosprávy,
 • krátkodobá – niekoľkodenná očista tela (pôst).

Pre ľudský organizmus je optimálna zmena životosprávy a životného štýlu. Myslíte, že je to ťažké? Skúste ísť po malých krôčikoch – začnite jesť viac ovocia a vlákniny a pokračujte obmedzením škodlivín, čo do tela denne dostávate. Nie je to tak ťažké, stačí len začať.

Pôst

Viac radikálna forma detoxikácie je pôst. Úplný pôst dodržujte 24 hodín, maximálna dĺžka je 36 hodín (bez nutnosti lekárskeho dohľadu). Ovplyvňuje nielen váš fyzický stav, ale aj vašu psychiku. Počas pôstu je obvyklá bolesť hlavy. Telo tak reaguje na nedostatok cukru. Optimálne je, keď začnete pôst večer – spánkom.

Po skončení pôstu myslite na to, aby ste sa hneď neprejedli. Na telo musíte pozvoľna, ešte nie je pripravené na žiadne extrémy.

Počas pôstu nie je vhodné športovať alebo sa nejako prepínať. Urobte si čas pre seba. Ďalším variantom pôstu sú špeciálne detoxikačné produkty pripravené priamo na účel očisty tela.

Doplnky stravy pre detoxikáciu

Podporte detoxikáciiu aj vhodnými doplnkami stravy. Obľúbené sú napríklad detoxikačné čaje.

Antioxidanty

Do svojho detoxikačného jedálnička zaraďte určite antioxidanty. Bohatým zdrojom antioxidantov sú vitamín C, vitamín E, beta-karotén a selén v ovocí a zelenine a tiež flavonoidy – tie sú obsiahnuté napríklad v lesných plodoch, červenej paprike, tekvici a v mrkve.

Ďalšie antioxidanty:

 • Zelený jačmeň je superpotravina – obsahuje vitamín A, C a E – zabraňuje prekysleniu organizmu.
 • Rakytník rešetliakový
 • Zelený a čierny čaj

Bylinky pre očistu tela

Ďalším vhodným spôsobom pre detox organizmu sú bylinky. Podporujú proces detoxikácie a čistia telo od škodlivých toxínov. Jedna z najznámejších detoxikačných bylín je Pestrec mariánsky. Medzi ďalšie antioxidačné bylinky patrí kurkuma alebo zelený čaj.

Nebojte sa a vyskúšajte detoxikáciu organizmu. Po dôkladnom prečistení tela a jeho orgánov si budete zrazu pripadať ľahkí a plní energie a života.

Ochutnajte náš zelený čaj DETOX

Tento čaj môže byť dobrým doplnkom každej diéty ako pomôcka k chudnutiu, pretože jeho antioxidačné vlastnosti pomáhajú zvýšiť metabolizmus. Čaj je 100% prírodný produkt, neobsahuje žiadne prídavné arómy.