Sladké drievko účinky

Hoci sa sladké drievko podobá výzorom na konárik, v skutočnosti ide o koreň rastliny sladovky hladkoplodej. Ide o trvalú rastlinu, ktorá dorastá do výšky až 2 metrov. Z hlavného koreňa vyrastajú pakorene. Listy sú nepárno pérovité, na rube lepkavé. Kvety sa združujú v strapcoch, sú ružovofialové a dlhé 8 až 12 mm. Plody sú ploché, nerozpadavé struky tmavohnedej farby, v ktorých vnútri sa nachádza 3 až 5 lesklých semien. Rastlinka je zaujímavej sladkej chuti, neobsahuje takmer žiadne kalórie a vďaka obsahu rôznych účinných látok má množstvo silných liečivých účikov. Môže sa jesť v sušenej alebo práškovej forme. Kvitne od júna do júla.

Sladké drievko je protizápalové, antibakteriálne, antivírusové a antioxidačné. Obsahuje triesloviny, flavonoidy, sacharidy, vlákninu, bielkoviny, tuky, kyseliny, kumarín, minerálne látky, éterické oleje a glycyrizín, ktorý spôsobuje sladkú chuť a podporuje, prečisťuje a zlepšuje celkový stav tráviaceho traktu. Taktiež zabraňuje prekysleniu, podporuje imunitný systém a tiež funkciu nadobličiek.

Používa sa pri liečbe kašľa, bronchitídy, astmy, upokojuje bolesť v krku, preventívne chráni pred sezónnymi chorobami, lieči chrípku a nádchu, podporuje vykašliavanie, a tiež pôsobí proti zápalom dýchacích ciest.

Sladké drievko má svoje využitie aj v ženskom a mužskom reprodukčnom systéme. Dáva do rovnováhy hormóny, normalizuje hladinu estrogénu v tele, pomáha pri zväčšenej prostate, a tiež lieči mužský reprodukčný systém tak, že podporuje virilitu a zdravú funkciu spermií. Ženám zmierňuje menštruačné problémy, podporuje tvorbu ženských hormónov, pomáha k správnej funkcii pohlavných buniek, pomáha pri mykotických infekciách, zmierňuje prejavy menopauzy a má pozitívny vplyv pri problémoch s polycystickými vaječníkmi.

Sladké drievko tiež pomáha pri táviacich problémoch, pričom tlmí kŕče tráviaceho traktu a bolesť brucha, pôsobí proti nafukovaniu, slúži ako preháňadlo, podporuje pravidelnú stolicu, utlmuje zápal, lieči žalúdočné vredy a vredy dvanástorníka, mierne detoxikuje.

Sladké drievko sa používa tiež pri reume a artritíde, podporuje imunitu, mierne zvyšuje krvný tlak, pôsobí ako prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení, slúži ako podporná liečba niektorých druhov rakoviny a tiež pri liečbe AIDS. Pomáha pri pálení záhy, spoľahlivo zabíja baktérie v ústach, a tak bráni vzniku zubného povlaku i zubného kazu a takisto potláča zápach z úst.

Okrem toho sladké drievko tlmí nadmerné potenie a pôsobí proti chronickej únave a depresii, odstraňuje stres a nepokoj, pričom prináša úľavu, dodáva energiu, vitalitu a zlepšuje náladu.

Sladké drievko účinky | ClikkTEA
  • má protizápalové účinky a bojuje s infekciami – hlavne dýchacích ciest,
  • prospieva kardiovaskulárnemu systému,
  • chráni nervové bunky pred škodlivými vplyvmi a podporuje kognitívne funkcie vrátane učenia a pamäte,
  • pomáha pri redukcii hmotnosti,
  • odporúča sa pri chronických ťažkostiach čriev,
  • znižuje nežiadúce prejavy menopauzy a má pozitívny vplyv pri problémoch s polycystickými vaječníkmi,
  • uľahčuje zaspávanie a prehĺbuje spánok,
  • posilňuje mužskú plodnosť.

Produkty s bylinou - Sladké drievko