Škorica účinky

Škorica pochádza z južnej Číny, no má množstvo druhov, ktoré sa v súčasnosti pestujú v Indii, Vietname, Číne, Indonézii, Thajsku, na Srí Lanke, tichomorských ostrovoch a v Strednej a Južnej Amerike. Je známy už viac ako 4000 rokov a viac ako dochucovadlo či sladidlo, škoricu vtedy využívali pre zdravotné účely. V starom Egypte ju ľudia používali na mykózy nôh či žalúdočných a črevných problémoch. Dokonca ju používali do prípravkov na balzamovanie tiel, pretože okrem krásnej vôni, verili v jej ochranné sily. Za zázračnú ju považovali aj starí Gréci a v Číne mala dokonca istú dobu vyššiu hodnotu ako zlato. V stredoveku bola škorica po čiernom korení jednou z najcennejších korenín na svete.

Zbiera sa kôra, ktorú treba odlúpiť ešte začerstva. Treba ju hneď zrolovať a takéto tyčinky sa potom pomaly sušia v tieni. Vďaka enzýmom, ktoré obsahuje, sa kôra počas sušenia sfarbí do hnedo-červena.

Škorica sa používa najmä ako korenie a dochucovadlo do potravín, či už v mletej forme alebo zvinutých rolkách. Má nezameniteľnú vôňu, no aj liečivé účinky. Zvyšuje chuť do jedla, podporuje trávenie, pomáha pri bolestiach žalúdka, chráni žalúdok pred vznikom žalúdočných vredov, podporuje tvorbu žalúdočných štiav, pôsobí proti nadúvaniu. Taktiež má antibakteriálne účinky, zabíja baktérie v ústach, dezinfikuje ústnu dutinu a osviežuje dych. Zároveň pôsobí ako antibiotikum, odstraňuje baktérie i plesne, a celkovo pôsobí na podporu imunitného systému.

Škorica znižuje hladinu cholesterolu, zabezpečuje pružnosť ciev a žíl, podporuje pevnosť cievnej steny, posilňuje svalstvo, reguluje krvný tlak, mierne znižuje zrážanlivosť krvi a prekrvuje organizmus. Taktiež znižuje hladinu cukru v krvi a podporuje tvorbu inzulínu. Oslabuje tiež niektoré negatívne účinky jedál s vysokým obsahom tuku, napomáha rýchlejšiemu tráveniu, zabraňuje výskytu plesí a nežiaducich mikroorganizmov v tráviacom trakte a pomáha s nadúvaním. Škorica je tiež výborným pomocníkom v boji proti celulitíde.

Priaznivo pôsobí aj na ženské problémy, potlačuje silné menštruačné bolesti, upravuje nepravidelnú menštruáciu a v neposlednom rade pôsobí ako afrodiziakum.

Škorica sa tiež používa v prevencii proti chrípke, angíne a prechladnutiu, je účinná v boji proti infekciám, pomáha s problémami močových ciest, pôsobí proti kašľu, uľavuje od bolesti svalov a kĺbov, znižuje prejavy reumy, pomáha pri Alzheimerovej chorobe a roztrúsenej skleróze, je tiež nápomocná pri artritíde a arterioskleróze. Ako jedna z mála má aj zahrievacie účinky a pomáha prekrviť končatiny.

Táto korenina tiež výrazne stimuluje mozgovú aktivitu, napomáha lepšej koncentrácii, zlepšuje pamäť, pozornosť i vizuálny postreh. Okrem toho sa používa i v aromaterapii, pričom má povzbudzujúce a relaxačné účinky, stimuluje dobrú náladu a zmierňuje negatívne pocity. Taktiž podporuje rast a kvalitu vlasov, používa sa na problematickú a aknóznu pleť, účinne bojuje s plesňami, ekzémom a tiež aj s pásovým oparom.

 

Škorica účinky | ClikkTEA
  • má protizápalové účinky,
  • je bohatým zdrojom antioxidantov,
  • tlmí riziko spojené so vznikom srdcových ťažkostí,
  • zvyšuje vnímavosť organizmu na inzulín, čím pomáha osobám trpiacim diabetom druhého stupňa,
  • znižuje hladinu cukru v krvi,
  • odporúča sa ako podpora pri boji s neurodegeneratívnymi chorobami,
  • zabraňuje plesňovým a bakteriálnym infekciám,
  • stará sa o zdravie dutiny ústnej a osviežuje dych,
  • čistí a vyživuje pleť.

Produkty s bylinou - Škorica