Rozmarín účinky

Liečivé účinky rozmarínu boli známe už v staroveku. Jeho korene siahajú do oblasti južnej Európy a Stredozemného mora, a kým u nás sa pestuje, v oblastiach svojho pôvodu rastie aj vo voľnej prírode.

Podstatnou časťou rozmarínu sú jeho listy, prípadne aj celé zelené, ešte nezdrevnatené výhonky. Listy je potrebné poodtŕhať a dôkladne usušiť mimo dosahu priameho slnka pri teplote do 35°C.

Rozmarín je účinným pri zápaloch močových ciest. Okrem toho má silný močopudný vplyv, čím podporuje odvodnenie organizmu a pomáha zbaviť sa nadbytočnej vody v tele. Prispieva tým k prečisteniu nielen obličiek, ale aj celých močových ciest, vďaka čomu pôsobí ako prevencia proti vzniku zápalom. Lieči zápaly močových ciest a tlmí aj s nimi spojené bolesti.

Účinky rozmarínu majú vplyv aj na našu obranyschopnosť. Látky tejto liečivej rastliny podporujú správne fungovanie imunitného systému, vďaka čomu sme odolnejší voči vonkajším vplyvom, ktoré nás dennodenne ohrozujú.

Dôležitý prínos má aj pre správne fungovanie tráviacej sústavy, ktorú ovplyvňuje hneď viacerými spôsobmi. Na jednej strane zvyšuje chuť do jedla, no zároveň zabraňuje plynatosti a nepríjemnému nadúvaniu. Okrem toho podporuje správne fungovanie metabolizmu a zabezpečuje pravidelné vyprázdňovanie.

Rozmarín sa používa aj pri srdcovo – cievnych problémoch. Podporuje prekrvenie organizmu až po periférne cievy, takže zabraňuje pocitu studených nôh a rúk. Na organizmus a kardiovaskulárny systém pôsobí ako posilňovač. Dokáže rozšíriť cievy, vďaka čomu sa používa za účelom zvýšenia krvného tlaku.

Bylinka má vplyv aj na nervovú sústavu. Okrem toho, že pôsobí upokojujúco a prispieva k lepšiemu zvládaniu stresu a nervového vypätia, prispieva aj k dosiahnutiu vyššej vitality a aktivity mozgovej činnosti. Účinky rozmarínu spôsobujú lepšie fungovanie mozgovej činnosti a zvyšujú koncentráciu a sústredenosť.

Účinky tejto rastlinky pôsobia aj proti bolesti. Dokáže utíšiť nielen bežnú bolesť kĺbov a svalov, ale aj prenikavé, nepríjemné reumatické bolesti. Používa sa ako upokojujúci liek pri zápalových ochoreniach nervov, ale aj pri bolesti hlavy či inej časti tela.

Rozmarín účinky | ClikkTEA
  • pôsobí preventívne proti vzniku cukrovky, šedého zákalu, bakteriálnym infekciám a zápalom,
  • podporuje trávenie, zmierňuje nadúvanie,
  • podporuje správne fungovanie imunitného systému,
  • zvyšuje chuť do jedla,
  • podporuje cirkuláciu krvi a funkciu srdca,
  • zmierňuje bolesti hlavy a závraty,
  • posilňuje celý organizmus a pamäť.

Produkty s bylinou - Rozmarín