Rooibos účinky

Rooibos je nápoj, ktorý sa pripravuje z kríka nazývaného čajovec kapský. Túto rastlinu radíme do čeľade bôbovitých. Čajovec sa pestuje iba v Západnom Kapsku. Už po mnoho generácii je nápoj rooibos obľúbený v južnej Afrike, postupne sa však rozšíril do celého sveta a teší sa veľkej obľube.

Rovnako ako ovocné čaje ani rooibos nemá pôvod v botanickom rode čajovníkov. Surovina sa získava zo vzpriameného alebo plazivého kríka s hnedo hrdzavými ihličkami, ktorý býva niekedy prezývaný červený ker. Rastlina je tvorená tenkými vetvičkami s dlhými trojitými lístkami. Ker najlepšie prospieva v nadmorskej výške okolo 450 metrov a s dostatočným množstvom vlahy v období zimných dažďov. Na jar zakvitne drobnými žltými kvietkami. Jeden ker však žije iba 4 – 5 rokov, potom odumiera.

Africkí domorodci používajú rooibos na uvoľnenie detských kolík a dávajú ho tiež deťom, ktoré sú nepokojné a v noci zle spia. Rooibos totiž neobsahuje kofeín (teín), preto je vhodný aj pre deti.

Nápoj pôsobí blahodarne na trávenie – zmierňuje kŕče, pomáha pri zápche, priaznivo pôsobí na pečeň, žalúdok a napomáha udržiavať správnu hladinu cukru v krvi. Je tak vhodný aj pre ľudí, ktorí celoživotne bojujú s nadváhou, priaznivo totiž ovplyvňuje spaľovanie tukov. Vďaka vysokému obsahu fluóru rooibos pomáha chrániť zuby pred zubným kazom. Vynikajúci je tiež pri neurózach, depresii, strese, úzkosti, podráždenosti, nespavosti alebo bolestiach hlavy. Obsiahnutý querzetín totiž napomáha uvoľňovaniu hormónu šťastia serotonínu. Vďaka jeho jedinečnému zloženiu má popíjanie rooibosu pozitívny vplyv na ľudí s ochorením srdca a ciev a s vysokým krvným tlakom. Rooibos tiež pôsobí proti alergickým reakciám, zmenšuje ekzémy a podráždenie kože. Vysoký obsah antioxidantov pomáha v boji organizmu proti účinkom voľných radikálov, čo znižuje riziko zhubného nádorového bujnenia. Popíjanie nápoja pôsobí podporne aj počas liečby rakoviny.

Vďaka obsahu stopových prvkov, ktoré sú zložením aj obsahom podobné mlieku, sa môže rooibos využívať ako náhrada mlieka u dospievajúcich. Rovnaký prínos má rooibos aj pre ľudí trpiacich neznášanlivosťou a alergiou na mlieko. Ak nechcete alebo z nejakého dôvodu nemôžete piť klasický tmavý čaj, rooibos je jeho najlepšou alternatívou. Rooibos je sám od seba mierne sladkastý, a tak s niekoľkými kvapkami citrónu nepotrebuje už žiadne ďalšie dochutenie. Výborne sa hodí na doplnenie minerálnych látok po športe alebo ťažkej fyzickej námahe, obsahuje okrem iného sodík a draslík. Jeden až dve šálky tohto čaju každý deň sú odporúčané aj tehotným a dojčiacim ženám a deťom, ktorým prospeje predovšetkým železo.

Vylúhovaný zvyšok suroviny na prípravu nápoja nemusíte hneď vyhodiť. Obsahuje ešte dostatok látok, ktoré pomáhajú pri ekzéme, akné, lupienke alebo pri spálení slniečkom. Stačí na pár minút priložiť na postihnuté miesto tampón namočený v rooibose. Rooibos obsahuje látky prospešné pri starostlivosti o vlasy bez lesku, lámajúce sa nechty a unavenú pleť. Medzi obsiahnuté prospešné látky patria najmä železo, meď a vitamín C. Preto je použitie rooibosu v kozmetike niečo ako prvá pomoc pre pleť a vlasy.

Rooibos účinky | ClikkTEA
 • je obrovskou zásobárňou antioxidantov, čím nabudzuje imunitný systém,
 • uľahčuje trávenie, čo je prínosom pre udržanie štíhlej línie,
 • obecne podporuje správne zažívanie, potláča prekyselenie žalúdka a nadúvanie,
 • znižuje úroveň cholesterolu a taktiež stabilizuje hladinu cukru v krvi,
 • bojuje proti vysokému tlaku,
 • zlepšuje stav ďasien aj zubov a taktiež osviežuje dych,
 • vďaka vysokému obsahu vápnika pôsobí blahodárne na naše kosti
 • ničí voľné radikály v našom tele, čím nás udržiava dlhšie mladších,
 • je užitočný pre osoby trpiace srdcovými ťažkosťami a tlmí aj niektoré prejavy súvisiace s rakovinou,
 • ukľudňuje myseľ a dodáva poriadnu dávku energie,
 • má úžasný efekt na kvalitu pleti, vlasov aj nechtov,
 • neobsahuje kofeín, preto je vhodný aj pre nespavcov, tehotné ženy a malé deti.

Produkty s bylinou - Rooibos

100% prírodné