Púpava koreň účinky

Púpava rastie na lúkach, medziach, pastvinách aj v záhradách ako obtiažna burina.
Pre liečivé účinky sa na jar pred kvitnutím zbiera koreň. Koreň sa po umytí rýchlo suší v tieni alebo i na slnku, prípadne za umelého sušenia pri teplotách do 50°C.

Liečivé látky obsiahnuté v koreni púpavy povzbudzujú tráviace orgány, pôsobí mierne močopudne a žlčopudne a celkovo sú považované za posilňujúci prostriedok s priaznivým účinkom na metabolizmus.

Priaznivo ovplyvňujú funkciu pečene (vynikajúci pri cirhóze), žalúdka, pankreasu, čriev, obličiek aj krvotvorných orgánov.

Koreň púpavy sa používa pri liečbe močových a obličkových kameňov, napomáha pri cukrovke (znižuje hladinu krvného cukru), pri chronickej únave, pri zväčšení sleziny.

Pôsobí proti degenerácii kostí a chrupaviek, pomáha vyvolať menštruáciu.

Odporúča sa aj pri zápale močových ciest, žltačke, horúčkovitom črevnom zápale alebo zápalu žalúdočnej sliznice a pri zápche.

Koreň púpavy lekárskej je preniknutý mliečnou lepivou tekutinou – latexom, ktorej hlavnými zložkami sú horčiny lactopicrin, taraxacin a taraxasterin, triesloviny, inulín, triterpény taraxasterol a taraxerol, cholín, inosit, steroly, aminokyseliny, živice, silice, kaučuk (až 25%) fytoncídy a minerálne látky najmä vápnik, draslík, horčík, kremík a mangán. Vitamíny A a C

Zásobným cukrom je, namiesto u rastlín obvyklého škrobu, inulín, ktorý je vhodnejší pre diabetikov.

Púpava koreň účinky | ClikkTEA
  • podporuje funkciu pečene a detoxikuje organizmus,
  • posilňuje kosti, je bohatá na antioxidanty, odporúča sa osobám s diabetom,
  • pôsobí močopudne a pomáha riešiť problémy s močovým ústrojenstvom,
  • bojuje proti infekciám, upravuje trávenie, je užitočná pri redukcii hmotnosti.

Produkty s bylinou - Púpava koreň