Jablko
Za pravlasť jablka, ktoré sa ráta do ovocného druhu jadrovín, sa považuje juhozápad Číny. Odtiaľ sa v priebeho storočia rozšírilo do Európy a na všetky kontinenty. Gény v jablčných jadrách, nositelia dedičných informácií, sa pri tomto vývoji menili, prispôsobovali plody klimatickým podmienkam.
Jabloň je najstaršou kultúrnou rastlinou, patriacou do čeľade ružokvetých. Pravdepodobne mutáciou a krížením divo rastúcich druhov vznikli prvé jedlé kultúrne odrody s veľkými plodmi.
Jablko obsahuje viac ako 30 minerálnych látok, napríklad vápnik, fosfor, železo alebo horčík, ktoré sú potrebné pre stavbu kostí, ďalej obsahuje vitamín A (Retinol), vitamín B1 (Tiamín), vitamín B2 (Riboflavín), vitamín B6 (Pyridoxín), vitamín B9 (Kyselina Listová) dôležitú pre tehotné ženy, vitamín B12, vitamín C (Kyselina L-askorbová), vitamín E (tokoferol) a ďalšie.
Pomerne vysoký obsah draslíka robí z jabĺk veľmi vhodný liek na srdce. Draslík ďalej pomáha udržiavať správnu hladinu vody v tele, pôsobí na správnu funkčnosť obličiek a svalov.
Dietetický a zdravotný význam jabĺk je u nás stále nedocenený aj napriek tomu, že viac ako 20 minerálnych látok, vitamínov, enzýmov, ľahko stráviteľných jednoduchých cukrov, pektínu, hrubej vlákniny apod robí z jabĺk bohatý zdroj zdravia a energie. Jablká sú teda veľmi vhodné aj pre diabetikov.
Surové jablká obsahujú veľa dôležitých tráviacich enzýmov, ktoré pomáhajú tráveniu, šetria pankreas obsahom látok podobných inzulínu.
Ďalšou dôležitou látkou obsiahnutou v jablkách sú flavonidy – pigmentové látky, ktoré výrazne znižujú riziko srdcových chorôb. Sladkou zložkou jablka je fruktóza – jednoduchý cukor, ktorý sa ale rozkladá spolu s jablkovou vlákninou v tele pomalšie, a udržuje hladinu cukru v krvi stabilnú. Fruktóza, ovocný cukor, v pečive často plne nahradí bežný cukor.
Pektín obsiahnutý v jablkách nie je v žiadnom inom plode obsiahnutý v takom množstve.
Jablká sú zdrojom pozitívne pôsobiacich antioxidantov.
Vláknina zlepšuje činnosť čriev a čiastočne pomáha znižovať cholesterol. Vláknina je obsiahnutá hlavne v šupke. Pri konzumácii jabĺk ich, ak je to možné, zbytočne nešúpte, ochudobnili by ste sa o cenné látky.
- pomáha pri znižovaní hmotnosti vďaka vysokému obsahu vlákniny,
- má pozitívny vplyv na správnú funkciu kardiovaskulárnej sústavy a pri prevencii vzniku mozgovej porážky,
- upravuje zažívanie a je zdrojom užitočných probiotík,
- prospieva osobám trpiacim anémiou,
- zvyšuje imunitu a detoxikuje organizmus,
- vyrovnáva hladinu cukru v krvi a zabraňuje nežiadúcemu ukladaniu cholesterolu,
- pečuje o zdravie dutiny ústnej,
- podporuje kognitívne funkcie mozgu na čele s pamäťou a doporučuje sa pacientom s Alzheimerovou chorobou,
- zlepšuje kvalitu zraku,
- vyživuje pleť aj vlasy.