Fenikel účinky
Fenikel pochádza zo Stredomoria, postupne sa rozšíril v strednej Európe, na Strednom východe a v Amerike.
Je to mohutná, až 2 m vysoká, dvojročná až trváca zelerovitá rastlina s listami mnohonásobne perovito delenými na nitkové útvary. Žlté, voňavé kvety sú zoskupené do zložených okolíkov a nemajú obaly ani obalčeky. Plody sú visiace dvojnažky. Je aj vynikajúcou medonosnou rastlinou. Fenikel kvitne od júla do októbra.
Zbierame plody (semená) spravidla v druhom roku, spravidla dva až trikrát do roka a to tak, že najskôr odrežeme len pekne rozvinuté, celkom zrelé okolíky a keď všetko dozrie, zvyšok sa hromadne zožne. Sušia sa v prievane.
Fenikel sa využíva vo farmaceutickom priemysle aj v ľudovom liečiteľstve ako prostriedok proti nadúvaniu a na povzbudenie črevnej činnosti, na uvoľňovanie hlienov, zvýšenie tvorby materského mlieka, pričom má blahodarný vplyv aj na trávenie dojčiat, umývanie zapálených očí a kozmetické obklady na tvár.
Pôsobí ako výborné karminatívum, má aj dobré spazmolytické účinky. Zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov a povzbudzuje črevnú peristaltiku. Ako veľmi bezpečná rastlina je obľúbeným výživovým doplnkom u detí pri ľahších tráviacich ťažkostiach.
- bojuje proti chudokrvnosti,
- zlepšuje zažívanie aj vylučovanie a potláča pocit nadúvania či koliky,
- prospieva srdcu a vyrovnáva krvný tlak,
- upravuje hladinu ženských hormónov, pomáha pri menštruačných ťažkostiach a uľahčuje nástup laktácie,
- odstraňuje zápach z úst,
- nálev zo semienok má pozitívny vplyv pri prevencii nástupu rakoviny,
- posilňuje mozgové funkcie,
- zvyšuje imunitu a je užitočný pri infekciách dýchacích ciest,
- spomaľuje zhoršovanie zraku súvisiace s vekom.