Zelený čaj a jeho účinky

Čaj patrí medzi najviac obľúbené nápoje s prirodzeným zložením a v tejto kategórii je zelený čaj rozhodne tou najlepšou možnou voľbou. Ide o tradičný čínsky čaj, ktorý sa pripravuje z neoxidovaných lístkov čajovníka a má pôvod v Číne, kde sú prvé zmienky o jeho pití staré cez 5 tisíc rokov. Originálny je predovšetkým vysokým podielom katechínov. Aj moderný výskum potvrdil, že zelený čaj má skutočne mnoho vlastností prospešných zdraviu.

zeleny caj detox caj

Aké účinné látky zelený čaj obsahuje? 

 •     obsahuje vysoký obsah polyfenolov, ktoré patria k bioflavonoidom. Polyfenoly – skupiny prirodzene sa vyskytujúcich fytochemikálií. Vysoký obsah antioxidantov, ktoré sú 200× účinnejšie ako vitamín E, chránia organizmus pred dýchacími a zažívacími infekciami, blokujú baktérie v ústnej dutine, ktoré spôsobujú kaz zubov
 •     kofeín
 •     vitamín C
 •     vitamín B2 – riboflavín
 •     vitamín D
 •     vitamín K
 •     karotenoidy
 •     malé množstvá minerálov, najmä mangán, selén, fluorid

Aké významné účinky má extrakt zo zeleného čaju?

 •     má dôležitý vplyv na úbytok hmotnosti (spôsobený prítomnosťou kofeínu, ktorý má naviac aj povzbudzujúce účinky),
 •     podporuje rast črevnej mikroflóry a redukuje škodlivú mikroflóru (zelený čaj znižuje rýchlosť vstrebávania sacharidov v tele a množstvo vstrebaných sacharidov bez ohrozenia výživy človeka, tým predchádza zápche),
 •     má mierne diuretické schopnosti (očisťuje organizmus od zadržiavanej vody, ktoré navodzujú opuch a zavodnenie),
 •     významnou mierou vplýva na zníženie rizika vzniku rakoviny (súvisí s jeho antioxidačným potenciálom a jeho schopnosťou ničiť voľné radikály, vplýva predovšetkým na rakovinu žalúdka, močového mechúra, pŕs, prostaty a pľúc),
 •     vplýva na činnosť srdca a cievneho systému (je veľmi aktívny už pri nízkych dávkach, chráni a udržuje hladinu dobrého cholesterolu zabraňuje vstrebávaniu cholesterolu z potravy, a tým jeho ukladaniu v krvi; naviac uvoľňuje cievy, takže krv môže ľahšie prechádzať, uvoľnenie cievnych stien pomáha k zníženiu krvného tlaku),
 •     chráni mozog a predlžuje život, omladzuje (zbavuje organizmus mŕtvych buniek).
Zelený čaj účinky

Zelený čaj a krása

Zelený čaj bol a až do súčasnosti je spájaný s krásou a mladosťou. Ktorá žena by po krásnej pleti netúžila? Práve zelený čaj odstraňuje voľné radikály čím spomaľuje starnutie. Pomáha aj tým, že eliminuje potenie. Ak by vás však nič z uvedeného nepresvedčilo, zamyslite sa v koľkých kozmetických prípravkoch je zelený čaj hlavnou prísadou. Určite ste sa už stretli s pleťovými vodami, maskami, krémom, olejčekmi či zubnými pastami. Veru, kozmetické spoločnosti skutočne vedia čo robia a rozhodne si vybrali dobre.
 

Podporuje zelený čaj skutočne chudnutie?

Funguje zelený čaj ako nápoj na chudnutie? Ani vedci si nie sú celkom istí. Keď si to povieme zjednodušene, zelený čaj má nejaký vplyv na metabolizmus, konkrétne taký, že katechín, čo je typ antioxidantu spolu s kofeínom ho dokážu urýchliť. Zvyšuje sa oxidácia tukov a telo spotrebuje viac energie a to práve preto, že metabolizmus sa zrýchlil.

Tieto tvrdenia podporuje aj vedecká štúdia, ktorá preukázala, že pitie zeleného čaju urýchľuje proces chudnutia a to aj vtedy, ak sa len 30 minút rýchlo prejdete. O účinkoch na metabolizmus teda niet pochýb.

Iná štatistika ešte z roku 2012 však tento názor vyvracia a zistila, že zelený čaj má len veľmi malý vplyv na rýchlosť metabolizmu a teda aj na chudnutie. Jednalo sa však o výskum, ktorý bol robený na ľuďoch, ktorí trpeli obezitou alebo nadváhou.

V podstate ale obe štúdie pripúšťajú, že zelený čaj skutočne vplyv na chudnutie má. Ale len od čaju nečakajte zázraky a zaraďte do jedálnička čerstvé ovocie, zeleninu, vlákninu, mäso a hlavne pohyb. Najhoršie je, ak si do zeleného čaju pridávate sladidlá. Účinok sa úplne stráca. Taktiež si dajte pozor na to, aký zelený čaj si kupujete a stavte radšej na kvalitu. Mal by obsahovať len prírodné zložky, lístky a žiadne prímesy.

Ako často a koľko zeleného čaju môžeme vypiť?

Tento nápoj je pre jeho blahodarné účinky potrebné piť každý deň, ale v primeraných množstvách. Najlepšie v prvej štvrtine časti dňa. Obsah kofeínu v čaji vám dodá vitalitu, pomôže prebudiť a zaistí energiu na celý deň. Z toho istého dôvodu je ale veľmi nežiaduce ho používať večer pred spaním a v noci, pretože po ňom ťažšie zaspíte. Aby sme sa ale dostali k optimálnej dávke, musíme pokračovať ďalej.

Podľa mnohých štúdií európskych vedcov je bezpečná dávka aromatizovaného zeleného čaju 750 ml denne. Na rozdiel od našich západných susedov, ázijskí lekári na východe považujú za prijateľné piť až 1,5 litra zeleného čaju denne. Tento rozdiel je ale spôsobený rôznymi stravovacími návykmi, metódami jeho prípravy a spotreby. Často sú to doslova obrady.
Európania by sa ale mali držať odporúčaného denného príjmu 750 ml, aby sa predišlo prípadným zdravotným problémom.

Silu tohto nápoja si ale môžete nastaviť sami. Vždy tak, aby ste neprekročili denný limit, pretože napriek mnohým zdravotným prínosom, môže jeho nadmerná spotreba spôsobovať hypertenziu a tachykardiu.